Nemáš dostatečné sebevědomí? Může to být brzdou tvých výsledků!

17.01.2023

S otevřením nového tréninkového studia jsme vytvářeli i dokument, jehož podpisem se klienti a klientky zavazují dodržovat určitá pravidla.

Nejvíc dotazů a udivení zatím padlo ohledně bodu číslo 16: Body shaming je přísně zakázán.

Proč tě nízké sebevědomí může brzdit, jak ti to dál škodí a jak snadno můžeš sebevědomí získat?

Divila by ses, jak velké procento žen trpí na sebevědomí kvůli svému vzhledu nebo kondici. Určitě nechci říct, že prosazování plus size modelek jako zdravého přístupu k tělu je v pořádku. To rozhodně není. Obezita není zdravá, ať se máte rády jakkoliv.

Nicméně bavíme se tady o shazování sebe sama před sebou, mužem, dětmi, přáteli. Nazývání se tlustou, ošklivou, hnusnou, špekatou, nosatou, a kdoví, co ještě. Nedej bože, pokud tak některá označuje jiné ženy.

 Nabízí se krásná otázka z filmu Pelíšky:

"A komu tím prospějete?"

- Nikomu. 

Upozorňujete tím jen na nedostatky, které se vám samotným nelíbí, a kterých si mnohdy ostatní ani nevšimnou (dokud je nezvýrazníte samy), a hlavně na velmi nízké mínění o sobě samotné. Nutno podotknout, že ony nedostatky ani nemusí být nedostatkem - ale právě naopak. Nízké sebevědomí neprospívá ani vztahům. Pokud nejste ve vztahu, kde nad vámi potřebuje partner pocit moci. V toxickém vztahu. Z takového ale rychle pryč.

Zdravé sebevědomí, sebeobraz a vnímání svého těla jako něčeho, co odnosilo děti, zvládlo všechnu tu práci a plno věcí navrch, je přitažlivé. A nemyslím pouze sexuálně vzhledem k partnerovi (no, zkuste být sebevědomé a uvidíte, jak to začne klapat na všech úrovních vztahu). Přitahuje to i pozornost dětí, které si tím vytváří správný přistup - pokud si budete věřit a děti to uvidí, i ony samy si budou více věřit. Pokud se před nimi budete shazovat, pravděpodobně vyrostou v další nesebevědomou osobu, která na sobě nenávidí i ten nejmenší chloupek.

Sebevědomím si dokážete přitáhnout i lepší pracovní pozici. Ne nadarmo jsou na vyšších a lépe placených pozicích ženy, které jsou opravdu viditelně velmi sebevědomé. Sebevědomí budí respekt. Možná si říkáš, že je to proto, že se jenom líbí nadřízenému. Ve skutečnosti se mu líbí právě to vysoké sebevědomí. Dokážeš si představit tichou šedou myšku, jak vede firmu? Já ne.

Respekt ostatních k vám, respekt vás k vašemu tělu.

Respektujte vaše tělo takové, jaké je. Určitě na něm nepřestaňte pracovat. Například v tréninku je vyšší sebevědomí prospěšnější pro zvyšování výkonů. Pokud si nevěříš, nikdy se nevyhecuješ k lepšímu výsledku. Mohla by ses dost snadno zastavit na stagnaci - "já to prostě nikdy nedokážu". Co říkáš, to se stane. 

Budeš-li hlásat, že něco nezvládneš, tak se o to dost pravděpodobně nepokusíš. Nebo pokusíš, ale nezvládneš.

Budeš-li hlásat, že to zvládneš, i když se to zdá sebevětším bláznovstvím, tak to dost pravděpodobně zvládneš.

Taky jsem od 15 let všem říkala, že budu mít fitko. A teď v něm sedím a píšu vám článek. Kdybych celou dobu říkala, že to stejně nedám, tak se teď rozčiluju v komerčním fitness centru a úroveň stresu stoupá a stoupá...

Stejně to je se sebeobrazem.

Budeš-li říkat, že jsi ošklivá a tlustá, nikdy s největší pravděpodobností nezměníš svoje návyky. Vzdáš to, protože to prostě "nedáš a vždycky zůstaneš ošklivá a tlustá". (Všimni si přímé řeči ;).

Budeš-li ale říkat, že se sama sobě líbíš, jsi fit a zvládneš víc kliků, než tvůj muž, tak se k tomu velmi pravděpodobně propracuješ.

Nikdo z nás není ošklivý, tlustý, hubený, normální...

Neexistuje totiž definice toho, co je NORMÁLNÍ. Nikde v sejfu neleží žena, která je definicí normálna. Není to jako vzorek a prototyp jednoho kilogramu, který určuje, co je kilogram. Ten pro zajímavost najdeš třeba i v Čechách uložený v Českém meteorologickém ústavu. Je tam jeden z 80 vzorků z celého světa.

Zpátky ale k normálnosti.

Nic není dané jako normální. Ani ta paní, co visí ve fitku na plakátu. Ani ta vyzáblá slečna z časopisu. Ani ta plus size modelka, co propaguje nezdravý životní styl. Nic není ideál. Ideál je to, co sedí tobě s ohledem na tvé preference. 

Chceš žít zdravě? Žij. Chceš sportovat? Do toho. Cítíš se dobře spíš s pár kilogramy navíc? Není problém. Je to tvoje tělo, tvoje volba. Pokud v tom ostatní vidí problém, je to pouze zrcadlením jejich vlastních problémů. Většinou nás totiž na ostatních štve to, co nás štve na nás samotných.

Ráda bych ale připomněla rozdíl mezi zdravým sebeobrazem a skutečným zdravím. Ačkoliv spolu velmi souvisí, nemysli si, že pokud budeš snídat a večeřet snickersky plus k obědu ketokejdu z shakeru nebo Manu, a zároveň se budeš mít ráda takovou, jaká jsi, tak že budeš zdravá. Je třeba zvážit i úctu ke svému tělu. Někdo, kdo má ke svému tělu úctu, se o něj i s úctou stará. Vyživuje ho kvalitní a skutečnou stravou, dopřává mu pohyb všeho druhu, dopřává mu dostatek odpočinku. 

Zkus vypozorovat, jestli i tebe nenapadají podobné myšlenky - "jsem tlustá", "jsem moc vyzáblá", "plandá mi kůže", "nelíbí se mi moje...".

Pokud ano, snaž se je převrátit ve tvůj prospěch. Buďto tě to motivuje ke zlepšení životního stylu, nebo více pohybu, nebo na sobě najdeš věci, které se ti doopravdy líbí. Zkus převrátit svůj pohled sama na sebe. Začni se chovat sebevědoměji, i když se tak ze začátku nemusíš cítit ve své kůži a divně. Pozoruj, jak se tvůj pohled na svět, ale i sama sebe bude měnit.

Věř mi, že my ženy nejsme nikdy s ničím spokojené na 100 %

A to je vlastně dobře, protože co by nás pak hnalo kupředu? ;)