#zInstagramu: Čím delší trénink, tím lepší?

28.09.2022

S odkazem na to, že mnoho z vás nemá účet na Instagramu - ať už z jakýchkoliv důvodů, rozhodla jsem se tu pravidelně přidat některé z mých tamních příspěvků a podělit se o ně i tady.

Příspěvek z 31. 7. 2021:

Zamysli se na chvilku, jestli jsi někdy neprodloužila za každou cenu dobu cvičení, jen proto, abys to dotáhla na těch 45 minut. Nebo 60. 

Samozřejmě, něco jiného je plnit tréninkový plán, a něco jiného mít spočítáno, že na spálení toho nutellového donutu, co jsem si dala, potřebuji běžet nebo plavat přesně 42 minuty a 23 vteřiny. Ani o minutu méně.

Ten druhý případ je celkem běžný. A co si budeme povídat, každá z nás si tím v určitém období alespoň jednou prošla.

Proč je to celé hloupost?

Pokud totiž netrénuješ za účelem zlepšení výkonnosti a nesoustředíš se na samotný výkon, může se snadno stát, že ti hlavou běží spousta dalších myšlenek.

Co udělám jak přiběhnu domů? Kolik asi kilo shodím, když takhle budu cvičit dalšího půl roku? Co si dám k večeři? Jakto, že měla Saša ty nové legíny tak těsné? A jak je možné, že moucha z toho stropu prostě nespadne?

Tohle všechno nás od samotného sportu a výkonu odvádí. Můžeš dělat co chceš, ale pokud se na 100% nesoustředíš na samotnou aktivitu, přítomný okamžik, rozhodně ti nedá tolik, co by mohl. 

Nakonec se stane, že se i po 15minutovém intervalovém tréninku, kdy jsi maximálně soustředěná na techniku a výkon a neřešíš zbytečnosti okolo, posuneš mnohem dál, než když si na 2 hodiny zaplatíš trenéra, budeš makat ve fitku, ale přitom budeš řešit všechen ten balast okolo. Jen ne samotný trénink.

Není to nějaký výmysl nebo ezo technika. Je to běžná praktika i u vrcholových sportovců. Ti totiž dokáží zlepšit výkon a sportovní výsledky i tím, že trénují pomocí vizualizace. Co to znamená? Pokud totiž jejich schopnost regenerace už nedovolí další trénink, jsou zranění, nebo tak z jakéhokoliv důvodu určí jejich trenér, prostě si výkon aktivně představují. Představují si jak ho provedou, krok za krokem. Představují si i pocity, které během toho můžou zažívat. 

A stejně tak to může fungovat naopak. Když při cvičení myslíš na to, jak se potom nacpeš koláčem, protože si to prostě zasloužíš, jak myslíš, že bude reagovat tělo? Zkus přepnout myšlenky a soustředit se prostě na ten daný okamžik.

Soustřeď se na každý sval, který při cviku pracuje. Prociť, jak zatíná a povoluje. Soustřeď se na svůj dech, srdeční frekvenci. Buď tady a teď.

Při osobních trénincích jsem přesvědčena, že nám spolu stačí i těch 60 minut. I když s klientkami během potřebných a nevynechatelných pauz mezi cviky mluvím, vždy se snažím, aby se u samotného provádění cviku soustředily a nemluvily / nereagovaly.

Obvyklé časy jednotlivých druhů tréninku vidíš na obrázku výše.

A jak už jistě chápeš, vědomě a poctivě odcvičený HIIT trénink může být kvalitnější, než dvouhodinové bezcílné plácání se po fitku.

Dokonce 10minutový běh, při kterém vnímáš celé svoje tělo a dáváš mu všechnu svou pozornost, ti dá víc, než 90 minut s audioknihou v uších.